Põhialused kutsika karjajuhiks saamiseks

Aasta või kaks tagasi kirjutasin ma artikli pealkirjaga „Põhialused karjajuhiks saamisel.“ Seda on päris palju loetud, kuid aja jooksul on selgeks saanud, et oleks pidanud kirjutama kaks artiklit- ühe täiskasvanud koerte ja teise kutsikate kohta. Selles artiklis on kirjeldatud karjajuhiks olemise põhimõtted, mida tuleks rakendada kutsika puhul.

Kui inimesed toovad endale 8 nädalase kutsika, on esimesed küsimused „mida ma peaks oma kutsikale süüa andma ja kuidas õpetada teda mitte põrandale pissima.“ Need on tähtsad küsimused, kuid samavõrd tähtis, kuid tihti tähelepanuta jäetud, on küsimus, kuidas kehtestada ennast kutsika jaoks karjajuhina.

Keskmisel koerajuhil ei ole aimugi, kui tugevad on geenid, mis kontrollivad kutsika temperamenti, iseloomu ja instinkte. Kutsikad, kelle kodus kehtib kindel karjahierarhia, ei kasva domineerivateks tüütuteks koerteks.

See artikkel seletab, kuidas uut kutsikat kasvatada.

Me oleme omanud ja treeninud koeri 45 aastat, kasvatanud aastast 1978 rohkem kui 350 pesakonda saksa lambakoeri. Cindyl on olnud koerad kogu elu ja ta on tegelenud tõsise võistluskoerte treenimisega alates aastast 1984. Ma toon need faktid siin välja näitamaks, et meil on sellel alal palju kogemusi. Jumal teab, et on väga palju väheste või hoopis kogemusteta inimesi, kes samal teemal nõu annavad.

Karjahierarhia

Koerad on karjaloomad nagu ka hundid on karjaloomad. Nad on kiskjad. Hobuseid ja lehmi nimetatakse samuti karjaloomadeks, kuid nad on saakloomadena hoopis teistsugused. Nad on saakloomad kisjatele.

Kiskjad elavad ühe hulga geneetiliselt määratud reeglite järgi, saakloomad teistsuguste geneetiliste reeglite kogumi järgi.

Karjas elavad kiskjad elavad perekarjas, millel on karjaliider ja madalamal astmel olevad liikmed. Koerakarjas, nagu ka hundikarjas, ei ole demokraatiat.

Karja elu on organiseeritud hierarhia kohaselt. Lihtsamalt öeldes tähendab see seda, et iga karja liige teab, milline on tema koht perekarjas.

Karjaloomad mõistavad seda geneetilisel tasemel. Ja see on põhjus, miks tekivad koju uue koera lisandumisel kaklused eelnevalt seal peres elanud koertega. Kui karja tuleb uus liige, peavad kõik selgeks tegema uued karjasuhted.

Karjasuhete algus

Kui kutsikas kasvab pesakonnakaaslastega, hakkavad nad omavahelisi suhteid paika panema alates umbes 4 ja poole nädalaselt. See toimub omavahelise mängimise käigus.

Nad hammustavad ja tõukavad üksteist. Need kutsikad, kes hammustavad kõige tugevamini ja lükkavad kõige rohkem, saavutavad pesakonnas kõrgema positsiooni.

Ei ole küsimustki selles, et nende ema on karjajuht. Hea ema näitab oma juhistaatust hoiatades kutsikaid söögi ajal tema kausi lähedale tulemast. Ta kaitseb pesakonda ja kontrollib neid hellalt kuid viisil, mis kinnitab tema juhipositsiooni.

Kes on karjajuht?

Kui inimene võtab endale kutsika, peab ta end karjajuhina kehtestama. Et seda õigesti teha, tuleb kõigepealt täpselt mõista, kes on karjajuht.

Karjajuhid on reserveeritud, rahulikud ja enesekindlad. Liider on karjaga koos elades õiglane ja kuigi ta on diktaator, on ta õiglane diktaator kes rakendab selgeid reegleid, mida karjaliikmed tunnevad, mõistavad ja mille järgi elavad.

Karjajuht aga ei ole diktaator, kes ärritub, terroriseerib karja liikmeid oma tahtmist tegema käitudes nende suhtes ebaõiglaselt.

Näiteks sööb karjajuht alati esimesena. Madalama astme liikmed ei saa parimaid palasid. Kuid kui liider on lõpetanud, laseb ta ülejäänud karja toidu kallale ega tule enam neid sealt minema ajama.

Inimesed, kes annavad koerale toidu ja siis võtab ära või ajab koera kausi juurest minema, on türann. Ka koerad näevad teda sellisena ja see ei järgi õiglase juhtimise põhimõtteid.

Õige on käsutada enne toidu andmist midagi tegema (näiteks istuma), kuid kui toit on juba koerale antud, jäetakse ta rahule, kuni on aeg kauss ära võtta. Meie koertel on kauss ees 15 minutit ja siis võetakse see ära vaatamata sellele, kas koer on kõik ära söönud või mitte.

On lihtne end karjajuhiks terroriseerida. Inimesed (peamiselt mehed) teevad seda pidevalt. Probleem on selles, et see rikub teievahelise suhte.

Ma tahan, et mu karja liikmed mind usaldaksid ja end minu läheduses mugavalt tunneks. See saab juhtuda vaid siis, kui nad teavad reegleid ja oskavad mu ootusi ette näha. Sellisel juhul on nad kindlad, et neid koheldakse õiglaselt. Nad teavad ka seda, et reeglite ignoreerimisele järgnevad tagajärjed.

Juhtimisel põhinev suhe on õpitav ja seda tehakse läbi igapäevase kogemuse kooselus karjajuhiga, kes kehtestab reeglid ja nõuab nende täitmist. Seda õpitakse ka kuulekuskoolituse käigus.

Ma olen alati öelnud, et vaatamata sellele, et igal aastal käib koertekoolis sadu tuhandeid koeri, kuid paljud osa võtnud domineerimiskalduvustega isendeid on koolituse lõppedes sama dominantsed, kui sinna minnes. Selle põhjuseks on see, et omanikele ei õpetata midagi karjasuhetest.

Kui kutsikast kasvab domineeriv agressiivne koer, on ta alati elanud inimestega, kes ei ole kehtestanud õigeid karjasuhteid.

Kuskohast see alguse saab?

Kui toote kutsika koju, on tema ainsad elukogemused seotud tema ema ja pesakonnakaaslastega. Ta näeb, et asjad on muutunud, kuid tal ei ole põhjust arvata, et muutunud on see, kuidas toimivad suhted perekarjas.

Ta on õdede ja vendadega mängides tagaajamist ja hammustamist ning ta arvab, et see võib jätkuda suhtlemisel uue karjaga.

Kutsikal võtab paar päeva aega aru saamiseks, et sina ja su perekond oletegi tema uus kari ja ta püüab samamoodi ka teiega suhelda- hammustades ja närides.

Tõsi on see, et oma ettevaatlikul moel üritab ta sellega aru saada, millisel astmel on teie peres.

Sinu töö on õpetada kutsikale teda hirmutamata, et sina oled uus karjajuht. On sinu asi talle selgeks teha, et kõrgemate karjaliikmete hammustamine ja närimine ei ole aktsepteeritav. Siinkohal teevad inimesed palju vigu selliseid väikseid väljakutseid ignoreerides või üle reageerides. Tuleb leida kesktee.

Selliseid asju ignoreeriv omanik saab tihti endale domineeriva koera ja üle reageerivad omanikud korrigeerivad hammustamist liiga karmilt ning loovad sellega argu koeri, kes kunagi enda täit potensiaali kasutada ei saa.

Piiride kehtestamine

Tuues kutsika koju, kasutame me alati puuri. Need, kes puuri ei kasuta, teevad vea ja peaksid lugemise lõpetama, sest jätkamine oleks vaid ajaraisk.

Meie esimene eesmärk on vähendada apsakaid puhtuse pidamises ja teha talle selgeks, et tuba ei ole möllamise koht.

Alguses toimub suurem osa suhtlemist kutsikaga õues. Kasutame tavalist kaelarihma ja 6-meetrist pikka rihma. Ringi joostes laseme rihmal kutsikale järgi lohiseda.

Kuigi see ei ole puhtuse pidamise artikkel, tahan siinkohal mainida, et õpetades koera häda tegema, kui ta on rihma otsas, on väga kasulik. Saad teada, kui kasulik, kui pead koeraga reisima.

Kutsikat tuppa tuues ei lase me tal kunagi vabalt ringi joosta. Alati on tal rihm küljes. Kuidas veel paremini kinnitada oma liidrirolli, kui tema elu igakülgse kontrollimisega? Uskuge mind, see ei lähe kurtidele kõrvadele.

Need, kes lasevad koeral vabalt ringi joosta, lausa paluvad probleeme, mis lõpuks ka esile kerkivad. Nende kutsikad teevad kõikvõimalikke pahandusi, pissivad põrandale, hüppavad inimeste peale ja üritavad hammustades mängida.

Kui me enam kutsikaga ei tegele, läheb ta tagasi oma puuri. Alguses ta ilmselt röögib paar päeva nagu voorimees aga see on elu. Me tõstame kutsika koos puuriga garaaži ja laseme tal seal karjuda palju süda lustib.

Inimesed, kellel garaaži ei ole, võiksid jätta raadio või teleka tööle, katta puuri linaga kinni, anda kutsikale maiustega mänguasja või kondi närimiseks (viimase puhul tuleks ettevaatlik olla selle suhtes, kuidas see kutsika seedimisele mõjub).

Aja möödudes, kui kutsikas on käituma õppinud, lasen tal enda jalgade juures lebada, kui ma arvuti taga töötan. Kui ta ei rahune, siis istub ta puuris, kuni mul on aega temaga tegeleda.

Artiklis Kes paitab mu kutsikat“ seletasin, miks ma ei lase võõrastel inimestel kutsikat silitada või temaga mängida. Lühidalt kokkuvõttes tahan ma olla tema elu keskpunkt ega soovi, et ta näeks võõraid inimesi kiituse ja lõbu allikana. Soovitan seda artiklit lugeda või kuulata.

Pöörase kutsika kontrollimine

Kui inimene võtab endale tugeva saagiinstinktiga kutsika, ei tea nad tihti, mida nendega koos elava krokodilliga peale hakata.

Lihtne vastus on suunata kutsika mänguhimu mõnele mänguasjale. Nagu ma juba varem seletasin, mängivad kutsikad suuga. Nad näevad pesakonnakaaslasi saagina. Uude koduse tulles näivad nad sind saagina. Sinu ülesanne on talle õpetada, et nüüdsest on saagiks mänguasjad, mitte sinu käed ja jalad.

Mõned kutsikad saavad sellest kiiresti aru, mõned jälle mitte. Need väikesed hammassaatanad vajavad lisatööd. Hiljuti välja antud DVDl „Toimetulek domineerivate ja agressiivsete koertege“ ma näitan täpselt, kuidas selliste kutsikatega ümber käia ilma, et tema saagiinstinkt või iseloom kahjustatud saaks. Ma näitan, kuidas õpetada metsikut kutsikat rahunema ja lüüa ta pikali ilma raputamise, löömise või karjumiseta. Kui teil tekib selline probleem, soovitan selle DVD osta.

Uksed ja väravad

Ustest ja väravatest läbi minek ning trepist alla tulemine on koerte karjasuhete seisukohalt väga olulised asjad. Kõik koerad, olgu kutsikad või täiskasvanud, erutuvad, kui on aeg õue või tagasi tuppa minna. Ilma koolituseta nad lihtsalt tormaksid uksest välja. See ei ole mitte ainult tüütu vaid ka ohtlik.

Juba esimesest päevast peale kontrollime oma kutsikaid ukse juures. Nad on alati rihma otsas ja paneme nad alati enne õue minemist või tuppa tulemist toidupreemiaga istuma. Paneme koera istuma ka enne ukse sulgemist kui oleme läinud juba uksest läbi.

Harjumuse kujundamine ukse suhtes tugevdab su liidripositsiooni ja kontrolli tema üle. Ära alahinda selle tähtsust.

Mänguasjad

Ei ole küsimustki, kas inimesed armuvad kiiresti oma kutsikasse. Paljud ostavad oma lemmikule mänguasju. Nägin hiljuti telesaadet, kus üks naine kulutas nädalas rohkem, kui 100$ koera mänguasjade peale. Oh, küll ma tahaks talle kataloogi saata.

Meie ei jäta kunagi mänguasju toas vedelema. Meie läheneme asjale nii, et koeral ei ole mänguasju. Need on kõik meie mänguasjad ja me lubame kutsikal OMA MÄNGUASJADEGA mängida, kuid võtame need alati jälle ära, kui mängimise aeg on läbi.

Jällegi demonstreerib see meie juhipositsiooni ilma surveta. See ei ole domineerimine, kuid teeb selgeks, et sina oled liider.

Me katsetame kutsikatega, et leida neid mänguasju, mis neile meeldivad. Mõnikord on selleks kutsikate nuts, mõnikord nööriga Orbee-pall, mõnikord mõni muu paljudest mänguasjadest, mis meil müügil on.

Kutsikaga mängides on ta alati rihma külge kinnitatud. Seda kahel põhjusel- see välistab võimaluse mänguasjaga minema joosta ja harjutab neid unustama, et tal on rihm küljes.

See, kuidas täpselt kutsikatega mängida, olen seletanud „Instinkti ja keskendumise ehitamise“ DVDl ega hakka siin seda uuesti lahti seletama, kuid tahan öelda, et läbi mängu õpetame kutsikale, et ma olen aus. Me ei ahista kutsikat ja õpetame, et kui ta käsu peale mänguasja loovutab, läheb mõnikord mäng edasi, kuid mõnikord mitte.

See on saavutatav mängu uuesti alustades mänguasja visates, kui kutsikas on käsu peale sellest lahti lasknud.

Kutsika käest mänguasja ära võtmine

Peale mängimist, kui tuleb aeg võtta kutsikalt mänguasi ära, anname käsu „Anna“ (või milline käsklus tahes, kuid alati tuleb kasutada sedasama sõna) ja pakume kutsikale vahetuskaubaks maiust või teist mänguasja.

Lihtsalt laseme tal maiust nuusutada ja kui ta mänguasjast lahti laseb, saab ta maiuse. Kui me tahame mängu lõpetada, peidame mänguasja kutsika eest ära. Me ei narri teda sellega kui oleme kord juba ära võtnud. See ei ole karjajuhile kohane käitumine ja rikub meie head suhet.

Toidu mänguasjade vastu vahetamine õnnestub vaid mõnda aega ja paljud koerad hakkavad peagi vaatama sind nagu mõeldes „Oi, ei- seda trikki ma juba tean- ma tahan ikka edasi mängida.“

Kui see juhtub, muudame lähenemist ja asume käsu peale lahtilaskmise õpetamise teise astme juurde. Selle õpetamine on selle artikli ulatusest väljas, kuid seda on põhjalikult seletatud DVDl „Instinkti ja keskendumise ehitamine.“

Teised koerad ja kutsikad

Olen kirjutanud pikalt sellest, et me ei lase oma kutsikatel kunagi teiste koerte ja kutsikatega suhelda. Kui me kasvatame kahte kutsikat ühel ajal, ei lase me neid kunagi koos mängima. Me tahame, et meie kutsikad näeks meid, kui lõbu ja erutuse allikat, mitte teist koera.

Mulle kirjutavad pidevalt inimesed, kellel on koerte käitumisega tõsiseid probleeme selle tõttu, et nad ostsid korraga kaks kutsikat, kes on nüüd 12 kuni 24 kuud vana. Need koerad on nüüd ebasotsiaalsed ja neid on keeruline koolitada, paljudel on agressiooniprobleemid.

Tahan hoiatada inimesi, kes elavad linnades, kus on koerte pargid. Ärge viige oma kutsikat sinna parki! Seda tehes lähete ise probleeme otsima. Et sellest rohkem teada saada, loe artiklit mille ma kirjutasin koerte parkidest.

Ma ei jõua seda piisavalt rõhutada, et kui jalutuskäigul tuleb meie vastu koeraga inimene, ei lase me MITTE KUNAGI võõral koeral tulla kutsika juurde teda nuusutama või tervitama.

Me ei tea, kui tugevalt territooriumi kaitsev või koerte vastu agressiivne see teine koer on. Piisab vaid silmapilgust, et teine koer kutsikat ründaks. Kui kutsikat on kord rünnatud, võib ta olla terve ülejäänud elu teiste koerte vastu agressiivne. Koerad ei unusta selliseid sündmusi.

Kutsikas ootab oma karjajuhilt, et viimane teda kaitseks. Kui jalutuskäigu ajal vabalt jooksev koer tahab tulla kutsika juurde, seisame kutsika ja võõra koera vahele ning ajame ta eemale. Liikudes piirkonnas, kus on teada, et liigub palju vabalt jooksvaid koeri, tuleks kaasas kanda pipragaasi või tugevat jalutuskeppi ning mitte karta neid kasutada, kui teine koer suulisele ähvardamisele ei reageeri.

Loomaarstid, vaktsineerimine ja steriliseerimine

Olen kirjutanud artikli, milles seletan meie seisukohta vaktsineerimise koha pealt mille põhimõte on „mida vähem, seda parem.“

Kui olete värske kutsikaomanik, soovitan tugevalt lugeda artiklit „Vaktsiinid- enne koguge infot.“

Me usume, et koerad ei vaja iga aasta vaktsineerimist. Seda arvamust jagab suurenev hulk veterinaaria ülikoole. Minu kodulehel on artikkel kus on välja toodud, millised ülikoolid need on.

Meie arvamus on, et vaktsiinid tekitavad rohkem probleeme, kui nad ära hoiavad. Me usume, et need on suuresti allergiate põhjustajaks, usume ka, et koos tööstusliku koeratoiduga on need juhtival kohal kasvajate põhjustamisel. Vaktsiinid on ka paljude kilpnäärmeprobleemide, mis võivad koertel agressiooni tekitada, põhjuseks. Tihti avalduvad need muutused alles kuid peale vaktsineerimist.

Paljud vanakooli veterinaarid ei taha neil teemadel rääkida, sest suur osa nende sissetulekust tuleb iga-aastastest vaktsineerimistest. Meie soovitame mitte käia loomaarsti juures, kes soovitab koera iga aasta vaktsineerida.

Kokkuvõttes võib öelda, et iga inimene peab ise seda teemat uurima ja otsustama, mida oma koertega ette võtta.

Soovitavad kutsikate DVDd

Teie kutsikas 8st nädalast kuni 8 kuuni

Kuidas kasvatada töökoera kutsikat

Algkuulekus koertele- neli tundi- soovitan kutsikaomanikele alati seda DVDd koos 8st nädalast 8 kuuni DVDga. Sellel DVDl olevat materjali ei saa kasutada enne, kui kutsikas on 4 või 5 kuud vana, kuid soovitan alati kutsikaomanikel õppima hakata kohe, mitte siis, kui kutsikas on juba 6 kuune. Ma võrdlen seda õpetajaga, kes plaanib eelmisel õhtul mida ta tunnis õpetama hakkab.

Instinkti ja keskendumise ehitamine kutsikaga.

Kaitsekoolituse alused kutsikale

Artiklid, mille Ed Frawley on kutsikate kasvatamisest kirjutanud

Olen kirjutanud järgnevad artiklid ja lisanud siia lingid, et aidata inimestel otsitavat infot kergemini leida. Need artiklid  ning küsimuste ja vastuste sektsioon, mis järgnevad, aitavad sul kutsikale puhtuse pidamist õpetada.

Ed Frawley koerakoolituse põhimõtted

Kuidas kutsikale puhtuse pidamist õpetada

Kellel on lubatud mu kutsikat paitada

Kuidas õpetada kutsikaid mitte hammustama

Vaktsiinid- UURI JA MÕTLE enne kui oma kutsikat vaktsineerid. Ole ettevaatlik!!!!

Milliseid puure me soovitame

Loomulik toit kutsikatele Kõige tähtsam otsus, mida sa oma koeraga teed, on mida talle süüa anda

Kahe kutsika koos kasvatamine on VÄGA HALB MÕTE

Kuidas testida ja valida töökoera kutsikat

Kutsika toomine koju, kus on teised koerad

Koera (või kutsika) toomine koju, kus on kassid

Kõhulahtisus kutsikatel- mis seda põhjustab ja mida ette võtta

Koerte pargid- miks te ei taha oma koera sinna viia

Miks on nii oluline teha noore kutsikaga nööri otsas palliga tööd.

Kui kutsikad oskaksid rääkida

Meil on rohkem, kui 300 koerte koolituse alast artiklit meie kodulehelOriginaalartikkel


See artikkel on tõlgitud ja avaldatud autori loal. Artikli või selle osa avaldamine ilma autori loata on keelatud.

Viimased uudised 20. juuni - MEIL ON KUTSIKAD!